Pieczywo pszenne, Pieczywo pszenne

Chleb schwarzwaldzki

Co mnie podkusiło do upieczenia tego chleba? Na pewno jego rustykalny wygląd, sposób przygotowania, a przede wszystkim jego pochodzenie, bowiem Schwarzwald (region Niemiec, leżący w pobliżu Alzacji), słynie ze zdrowego i smakowitego jedzenia. Znamy przecież tort schwarzwaldzki, długodojrzewającą szynkę schwarzwaldzką, więc czemu mielibyśmy na tym poprzestać, skoro tamtejsza kuchnia to rajski stół? Jaki jest chleb schwarzwaldzki? Aromatyczny i pyszny. Każdy kęs to dźwięk chrupiącej skórki, pod którą skrywa się niezbyt ciemny miękisz. Jeśli jesteście ciekawi tego smaku, hodujcie zakwas i do roboty.

Oryginalny przepis podaje składniki na 3 małe bochenki o wadze 560 g, ja upiekłam z połowy porcji jeden chleb i takie proporcje podaję poniżej:

Zakwas żytni:

95 g mąki żytniej typ 960 (użyłam 70 g mąki żytniej jasnej typ 720 i 25 g mąki żytniej razowej)
95 ciepłej wody
20g dojrzałego zakwasu żytniego
Wymieszać i odstawić na 18 – 24 godz. w temperaturze 28 st.C

Zakwas pszenny:

45g mąki pszennej typ 700 (użyłam mąki pszennej typ 750)
45 g wody
10 g dojrzałego zakwasu żytniego
Wymieszać i odstawić na 15 – 18 godzin w temperaturze 28 ° C .

Ciasto właściwe:

cały zaczyn żytni
cały zaczyn pszenny
175g mąki pszennej typ 700 (użyłam mąki pszennej typ 750)
175 g mąki pszennej typ 1600 (użyłam mąki pszennej typ 1850)
175 g wody
11g soli morskiej
3,5 g drożdży suchych instant (można pominąć, ale wówczas należy wydłużyć fermentację wstępną do 2 – 2,5 godz)

Przygotowanie:

szwarcwalder Wszystkie składniki umieścić w misie miksera i miksować na pierwszej prędkości przez 7 minut. Następnie przez 3-4 minuty na trzeciej prędkości. Misę włożyć do plastikowej torby i zostawić do fermentacji wstępnej na 60 minut. Po godzinie, jeśli przygotowujemy mniejsze chleby, ciasto podzielić i wstępnie uformować z nich okrągłe lub podłużne bochenki. Pozostawić przykryte na ok. 20 minut. Następnie uformować właściwe bochenki i umieścić złączeniem do góry w koszykach do wyrastania. Fermentacja końcowa trwa zaledwie 50 – 60 minut, więc na pół godziny przed pieczeniem nagrzać piekarnik wraz z kamieniem do 250 ° C. Kiedy chleby będą wyrośnięte, przełożyć na rozgrzany kamień, szybko naciąć i wsunąć do piekarnika. Piekarnik należy zaparować niewielką ilością wody. Spowoduje to lepsze wyrośnięcie chleba, a jego skórka stanie się niezwykle chrupiąca. Czynność tę powtórzyć po 3 minutach od włożenia chleba do piekarnika. Po upływie 15 minut uchylić drzwiczki, wypuścić parę i zmniejszyć temperaturę do 220 – 210 ° C. Piec kolejne 30 minut.

Źródło przepisu: www.homebaking.at

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *