Pieczywo pszenne

Francja również pachnie chlebem. Pain au levain

Tym razem coś francuskiego, klasycznego, coś nietuzinkowego i wartego uwagi. Podobnie jak w Polsce, tak i we Francji odmian chleba na zakwasie jest tyle, ile u nas pierogów i bigosów. Każdy na swój sposób niepowtarzalny i nie do podrobienia. Mimo wszystko z przepisem Jeffreya Hamelmana na Pain au levain nie odważyłabym się na spontaniczność, bowiem proporcje i odpowiednio długi czas jego przygotowywania decydują o finalnym smaku chleba i jego strukturze.

Oryginalny przepis podaje składniki na dwa bochenki o wadze 680 g. Ja zrobiłam jeden duży bochen, bo takie lubię najbardziej. Poniżej przepis na jeden standardowej wielkości chleb.

Składniki na zaczyn pszenny  levain (wieczór wcześniej): pain levain

65 g mąki pszennej chlebowej

5 g mąki żytniej chlebowej

45 g wody

15 g aktywnego zakwasu (1 porządna łyżka)

Wszystkie składniki wymieszać, przykryć folią i pozostawić w temperaturze pokojowej przez 12 godzin (całą noc).

Ciasto właściwe:

365 g mąki pszennej chlebowej

20 g mąki żytniej chlebowej

250 g wody

10 g soli  (pół łyżki)

cały zaczyn

Przygotowanie

Mąkę pszenną wymieszać z mąką żytnią i wodą (mikserem na pierwszej prędkości, tylko do połączenia się składników). Przykryć folią, pozostawić na 20 – 60 minut do autolizy. Następnie dodać sól i zaczyn. Teraz mieszamy na drugiej prędkości przez 2 minuty. Ciasto pozostawić w ciepłym miejscu na 2,5 godziny, składając je dwukrotnie co 50 minut. Jak prawidłowo złożyć ciasto, zobacz tutaj.

Z ciasta uformować bochenek. Zobacz jak to zrobić. Umieścić w koszu do wyrastania, posypanym mąką. Pozostawić na 2 – 2,5 godziny do wyrośnięcia. Przed pieczeniem chleb dowolnie naciąć.

Piec w temperaturze 240 º C przez 40 – 45 minut (najlepiej na kamieniu). Studzić na kratce. Smacznego!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *