Pieczywo pszenne

Biały chleb z zaczynem poolish

Ten przepis pozwala uzyskać niemal maślany chleb, o cieniutkiej, chrupiącej skórce i delikatnym miękiszu, a co za tym idzie, znika on w oka mgnieniu. Oczywiście jeszcze ciepły, z masłem lub ulubioną konfiturą…mmhmmmm palce lizać! Wystarczy, że wieczorem przygotujesz zaczyn z mąki, wody i odrobiny drożdży, by następnego dnia rano dodać pozostałe składniki i już w południe cieszyć się wspaniałym, białym bochnem.

Receptura pochodzi z książki  „Mąka, woda, drożdże, sól” Kena Forkisha. Składniki na 1 duży biały chleb z zaczynem poolish (ok. 1,5 kg), lub dwa mniejsze:

Zaczyn drożdżowy poolish:

500 g mąki pszennej chlebowej (3 i 3/4 szklanki +2 łyżki stołowe)

500 g ciepłej wody o temp. 27 st.C (2 1/4 szklanki)

0,4 g drożdży instant (1/8 łyżeczki)

Składniki dokładnie wymieszać, przykryć i odstawić w temperaturze pokojowej na całą noc (ok 12- 14 h).

Ciasto właściwe:

500 g mąki pszennej chlebowej (dałam 450 g mąki pszennej chlebowej i 50 g mąki pszennej razowej)

250 g wody o temp. 41 st.C

3 g drożdży instant

21 g soli

cały zaczyn

Przygotowanie: 209 pion

Wszystkie składniki dokładnie połączyć. Ciasto można wyrabiać ręcznie, tak jak zaleca autor przepisu. Można zobaczyć tutaj. Lub wymieszać za pomocą robota kuchennego, używając haka do ciasta drożdżowego na drugiej prędkości przez ok 3-4 minuty. Ciasto wymaga dwu – lub trzykrotnego składania. Można to robić w misce, chwytając jeden brzeg ciasta od spodu, rozciągając go i nakładając na ciasto po przeciwnej stronie. Zobacz tutaj. Najlepiej to zrobić w ciągu pierwszej godziny od wymieszania składników. Kiedy ciasto podwoi swoją pierwotną objętość, po upływie 2-3 godzin, przystępujemy do dzielenia i formowania bochenków. Omączonymi dłońmi delikatnie wyjmujemy ciasto z miski na omączony blat , posypujemy odrobiną mąki miejsce, gdzie będziemy przecinać, a następnie przecinamy za pomocą noża lub skrobaka na dwie porcje. Formujemy dwa bochenki o okrągłym lub podłużnym kształcie. Zobacz filmik. Bochenki umieszaczmy w omączonych koszykach złączeniem do góry. Ostateczne wyrastanie trwa niecałą godzinę, więc w tym czasie należy rozgrzać kamień lub garnek do pieczenia chleba wraz z pokrywką do temperatury 250 st. C Jeśli mamy tylko jeden garnek, wkładamy drugi bochenek do lodówki 20 minut przed pieczeniem pierwszego i pieczemy chleby po kolei. Po upieczeniu pierwszego chleba nagrzewamy piekarnik przez 5 minut. Pierwsze 30 minut chleb pieczemy z pokrywką, następnie bardzo ostrożnie zdejmujemy pokrywkę i dopiekamy chleb kolejne 20 – 30 minut. Bochenki studzimy na kratce, by miały dostęp powietrza z każdej strony. Po upieczeniu czekamy przynajmniej 20 minut, zanim przystąpimy do krojenia. Smacznego!

Komentarze

  1. Sprawdziłem przepis, chleb udałsię bardzo dobrze, chociaż polecam robić bardziej na wyczucie niż z miarką i wyrabiać ręcznie po wymieszaniu i krótkim miksowaniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *