4.7/5 - (3 votes)

Czerwona soczewica – dla kogo?

Ten rodzaj rośliny strączkowej charakteryzuje się dużą wartością odżywczą i może stanowić istotny element diety nawet dla ośmiomiesięcznych niemowląt. Na tym oczywiście nie koniec jej zastosowań, ponieważ cieszy się ona także szczególnym uznaniem wśród osób praktykujących wegetarianizm czy weganizm, stanowiąc skuteczną alternatywę dla mięsa. A w związku z tym, że czerwona soczewica posiada jeden ze składników odżywczych, który wspiera zdrowy rozwój płodu – kwas foliowy – zalecana jest również wśród kobiet w trakcie ciąży.  Ponadto, produkt ten rekomendowany jest zarówno dla osób z m.in.:

  • cukrzycą,
  • nadwagą,
  • anemią,

jak i dla tych jednostek, które zmagają się ze stresem, stosują permanentną dietę lub zawodowo na co dzień są aktywne fizycznie.

Soczewica czerwona – jakie właściwości odżywcze?

Soczewica czerwona wyróżnia się lekkostrawnym charakterem, niską kalorycznością – 347 kcal – a jednocześnie bogactwem wartości odżywczych, zwłaszcza w kontekście białka – 25 g. Dzięki składnikom mineralnym, witaminom i błonnikowi – 8,3 g – zawartych w 100 g opakowaniu soczewica czerwona korzystnie wpływa na funkcjonowanie różnych układów w organizmie. Stałe wprowadzanie tej rośliny strączkowej do diety może przyczynić się do obniżenia poziomu cukru i cholesterolu, regulacji ciśnienia krwi oraz poprawy perystaltyki jelit. Poprawa pracy układu trawiennego może z kolei wpłynąć korzystnie na ogólne samopoczucie. Dodatkowym atutem spożywania soczewicy czerwonej jest redukcja uczucia głodu, co może przyczynić się do uniknięcia niezdrowego podjadania.

Soczewica czerwona suszona – jak przygotować?

Soczewica czerwona to ekonomiczny produkt, który jest prosty w przygotowaniu. Wiele osób jednak zastanawia się, jak poprawnie ugotować suszone ziarna soczewicy czerwonej, aby zachować ich odpowiednią konsystencję i wartości odżywcze. Pierwszym kluczowym krokiem jest dokładne wypłukanie soczewicy. Ze względu na jej szybki czas gotowania, należy uważać, aby nie przegotować ziaren. Zaledwie 10-15 minut na kuchence wystarczy, aby uzyskać soczystą i sypką soczewicę czerwoną. Proporcje w przepisach oscylują wokół 1:2, czyli jedna szklanka produktu na dwie szklanki wody. Jeśli chcemy dodać sól do wrzącego płynu, zaleca się jej dosypanie pod koniec procesu gotowania, aby czerwona soczewica była bardziej sprężysta. W przypadku zbyt rozgotowanych ziaren można je wykorzystać do przygotowania puree lub kremu.

Jeśli szukasz wygodnego rozwiązania, warto rozważyć soczewicę czerwoną od Melvit. Jeden z największych producentów produktów zbożowych w Polsce i Europie oferuje swoim klientom suszone ziarna czerwonej soczewicy w 400 gramowym opakowaniu, które mogą stać się smacznym i zdrowym składnikiem do potraw na naszych stołach!