5/5 - (2 votes)

Twoje serce nieustannie pracuje. Bez chwili przerwy dba o to, aby każdy zakątek ciała otrzymał odpowiednią ilość tlenu i składników odżywczych. Dlatego potrzebuje odpowiedniego wsparcia. Z poniższego artykułu dowiesz się, jakie witaminy na serce są najlepsze oraz dlaczego wraz z wiekiem zaczynamy się mierzyć z ich niedoborem.

Sprawdź, jakie witaminy są dobre na serce i nie tylko

Witaminy są organicznymi związkami niezbędnymi do prawidłowego funkcjonowania Twojego serca. Regularne ich spożywanie w ramach zrównoważonej diety, a w razie potrzeby także poprzez suplementację, może znacząco obniżyć ryzyko wystąpienia chorób serca. O jakich witaminach mowa?

  • Witamina D

Pomaga w regulacji ciśnienia krwi poprzez wpływ na reninę, enzym odpowiedzialny za równowagę wodno-elektrolitową.

  • Witamina K2

Zapobiega zwapnieniu tętnic poprzez kierowanie wapnia do kości. Regularne spożycie witaminy K2 wspiera też zdrowie układu krążenia i zmniejsza ryzyko zawału serca.

  • Witamina C (kwas askorbinowy)

Jest silnym antyoksydantem, który chroni komórki serca przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Wspomaga produkcję kolagenu, co jest ważne dla zdrowia naczyń krwionośnych. Regularne spożycie witaminy C może przyczynić się do obniżenia ciśnienia krwi i zmniejszenia ryzyka chorób sercowo-naczyniowych.

  • Witamina E (tokoferol)

Działa jako silny antyoksydant, chroniąc komórki przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Pomaga w utrzymaniu elastyczności ścian naczyń krwionośnych.

  • Witaminy z grupy B

Witamina B1 (tiamina) jest niezbędna do produkcji energii w komórkach serca. Natomiast witamina B3 (niacyna) pomaga w obniżeniu cholesterolu LDL. Wspiera też zdrowie układu krążenia i pomaga w zapobieganiu miażdżycy. Witamina B6 (pirydoksyna) uczestniczy w metabolizmie homocysteiny, czyli aminokwasu, który w wysokich stężeniach może uszkadzać naczynia krwionośne i prowadzić do chorób serca. Zaś B12 (kobalamina) wspiera produkcję czerwonych krwinek i zdrowie układu nerwowego.

Podstawowym źródłem wymienionych witamin jest zrównoważona dieta. Jednak istnieją sytuacje, w których pomocna może okazać się suplementacja. Dotyczy ona między innymi osób z ograniczeniami żywieniowymi czy kobiet w ciąży lub karmiących piersią. Witaminy na serce w formie suplementów często zalecane są również osobom starszym.

Zadbaj o witaminy na serce dla babci i dziadka

Starsze osoby są bardziej narażone na choroby serca, dlatego w tej grupie wiekowej suplementacja jest często wskazana. Wraz  z upływającym czasem zdolność organizmu do wchłaniania i przetwarzania witamin maleje, co może prowadzić do licznych niedoborów. Dlatego witaminy na serce dla starszych ludzi powinny zapewniać kompleksowe działanie, tak jak Clinical Cardio marki NOW, który poza witaminą D3 i K2  zawiera również koenzym Q10 oraz ekstrakt z głogu i pestek winogron. 

Skuteczna suplementacja — jakie witaminy na serce wybrać? 

Niezależnie od wieku, decydując się na suplementację, powinniśmy zwrócić uwagę na trzy trzy kluczowe aspekty.

  • Wybierając suplementy, zawsze trzeba sprawdzić ich jakość i źródło. Naturalne formuły są znacznie lepiej przyswajalne przez organizm. 

  • Każdy organizm jest inny, dlatego należy dostosować suplementację do indywidualnych potrzeb. Najlepiej z pomocą dietetyka lub lekarza. 

  • Aby suplementacja przyniosła oczekiwane efekty powinna być regularna. Ponadto przyjmowanie witamin w trakcie posiłku zwiększa ich wchłanialność.

Wysokiej jakości witaminy na serce oraz na układ krążenia znajdziesz w sklepie Shaman. Możesz zdecydować się na tradycyjne formuły, np. tabletki lub wybrać mniej rozpowszechnione spraye czy żelki.